Opublikowano

Rękawice nitrylowe, lateksowe czy winylowe – które najlepsze

Jednorazowe rękawice ochronne znajdują zastosowanie w bardzo wielu branżach -­ od medycyny, weterynarii, kosmetyki po mechanikę, pracę w serwisach i warsztatach. Ze względu na tworzywo, z którego są zrobione dzielą się na: lateksowe, nitrylowe, winylowe. Które rękawice wybrać, by dobrze chroniły dłoń, były wygodne i odpowiednie do danych warunków pracy?

Dobrze dobrane rękawice jednorazowe chronią dłoń i pomagają w pracy. Można je kupić w naszym sklepie internetowym jednorazowebhp.pl

Uniwersalne nitrylowe

Rękawice nitrylowe to obecnie najbardziej uniwersalne, a co za tym idzie najchętniej kupowane rękawice. Wypierają one rękawice lateksowe, które przez lata były jedynym dostępnym rozwiązaniem. Nitrylowe powstają z gumowanego tworzywa syntetycznego. Są trwalsze od rękawic lateksowych (trudniej je przedziurawić) i bardziej odporne na różne substancje chemiczne: tłuszcze, farby, smary, a nawet na rozpuszczalniki. Są elastyczne i dobrze przylegają do dłoni. Co istotne – nie uczulają tak, jak lateks. Ze względu na swoje właściwości mają bardzo szerokie zastosowanie. Warto je wybrać między innymi do: warsztatów i serwisów, prac gospodarczych, prac w przemyśle spożywczym, medycynie, weterynarii, kosmetyce, lakierniach, produkcji, drukarni itp.  

Lateks wciąż popularny

Rękawice lateksowe to najbardziej klasyczne rozwiązanie chroniące dłonie. Dobre właściwości rękawic nitrylowych nie oznaczają, że lateksowe odeszły do lamusa. Przede wszystkim są one bardziej rozciągliwe i elastyczne, dzięki czemu lepiej dolegają do dłoni. Są wykonane z naturalnych tworzyw (kauczuku), a więc są biodegradowalne – znacznie szybciej rozkładają się niż sztuczny nitryl. Mogę też być dość cienkie, zapewniając bardzo dobre czucie w trakcie wykonywania precyzyjnych pracach manualnych. Niestety w kontakcie z tłuszczami i rozpuszczalnikami potrafią się szybko zniszczyć, dlatego niewskazane jest, by używać ich tam, gdzie mamy kontakt z farbami, kosmetykami na bazie tłuszczy, czy środkami chemicznymi – w tym wykorzystywanymi do sprzątania. Lateks uczula, dlatego niewskazany jest dla osób wrażliwych na tę substancję.

A może winylowe…

Najmniej popularne są rękawice winylowe, ale także i one mają zalety. Winyl (tworzywo PVC) jest najmniej elastyczny z całej trójki. To może być zaletą, bo nie zawsze użytkownikom zależy na ścisłym doleganiu rękawic do dłoni. Łatwo się je zakłada i zdejmuje. Trzeba jednak pamiętać o dobrym dobraniu rozmiaru, by rękawice winylowe nie zsuwały się z dłoni. Rękawice winylowe stanowią dobrą ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. Są bardziej odporne na tłuszcze niż rękawice lateksowe. Uszkodzić je mogą jednak rozpuszczalniki.

Pudrowe, bezpudrowe

Współczesne rękawice posiadają różnego rodzaju substancję pokrywającą ich wewnętrzną część. Najczęściej jest to puder – rodzaj talku, który ułatwia zakładanie i zdejmowanie rękawic, a także wchłania pot. Puder może jednak powodować uczulenia oraz zostawia ślad na rękach. Dlatego na runku oprócz rękawic pudrowych są także bezpudrowe. Alternatywą dla pudru może być specjalny kolagen -dermogel, który umieszczony jest od wewnątrz rękawicy. Przy stosowaniu takich rękawic dłoń mniej podrażnia się, jest bardziej nawilżona i nieco mniej się poci.

Warto też zwrócić uwagę, że producenci oferują rękawice jednorazowe w przeróżnych kolorach – od białych i cielistych poprzez bardzo popularne niebieskie, zielone, różowe czy czarne. Ponadto rękawice często mają wzmocnienia lub strukturę w miejscach chwytnych, np. na palcach. Rękawice chropowate czy z wypustkami pomagają w chwytaniu śliskich przedmiotów.

Pamiętajmy, że rękawice jednorazowe po każdym zdjęciu z dłoni należy wyrzucić. Jeśli dłoń narażona będzie na kontakt z silnymi substancjami szkodliwymi, to używajmy rękawic specjalistycznych, z odpowiedniej  grubości i mieszanki gumy zapewniającej bezpieczeństwo.

Różne rodzaje rękawic jednorazowych znajdziecie państwo w naszym sklepie internetowym www.jednorazowebhp.pl

Rękawice dostępne są w rożnych kolorach, najmodniejsze są różowe lub czarne.