Opublikowano

Odblaskowe, ostrzegawcze – kamizelka poprawia bezpieczeństwo

Tanie, wygodne, doskonale widoczne z daleka. Myślisz, że o kamizelkach odblaskowych wiesz wszystko? Przeczytaj nasze tekst i zweryfikuj swoją wiedzę o  kamizelkach ostrzegawczych.

Kamizelki odblaskowe uszyte są z poliestru w jaskrawych, często fluorescencyjnych barwach. Najczęściej żółte lub pomarańczowe. Lecz zdarzają się kamizelki zielone, niebieskie czy fioletowe. Wersje letnie mogą być wykonane z siateczki, która dobrze przepuszcza powietrze, ale jest mało trwała i nie najlepiej wyglądają na niej nadruki. Po pewnym czasie siateczka „flaczeje” i kamizelka wygląda bardzo nieestetycznie. Na kamizelkach ostrzegawczych najważniejsze są pasy odblaskowe. Wykonuje się je ze specjalnej tkaniny naszyte na kamizelkę. Pasy zapewniają widoczność pracownika w różnych warunkach oświetleniowych i pogodowych.

Kamizelki z nadrukiem

Nadruki na kamizelkach odblaskowych to już standard. Najczęściej nadrukiem jest logo firmy, ale wiele zamawiających wymaga, by na plecach umieszczać napis z funkcją pracownika, np.: kierownik, operator koparki, nadzór itd. Drugi nadruk, np. logo firmy umieszcza się na klatce piersiowej. Nadruki na kamizelkach odblaskowych wykonywać można metodą sublimacji lub z filii flex.

Kamizelki odblaskowe można zaklasyfikować do 1 lub 2 klasy widzialności. Klasa pierwsza zakłada, że kamizelka będzie wykorzystywana na terenie, gdzie prędkość poruszających się pojazdów nie przekraczać będzie 30 km/h, a więc np. na hali magazynowej, gdzie poruszają się wózki widłowe.  Klasa 2 zwiększa prędkość do 60 km/h. Kamizelki odblaskowe powinny spełniać wymagania normy PN-EN ISO 20471:2013-07.

Nadruki na kamizelkach wykonuje się przy użyciu prasy.

Kamizelki do pracy i nie tylko

Najczęściej stosuje się kamizelki w rozmiarze XL, który uznawany jest za uniwersalny (warto pamiętać, że kamizelkę zakładamy na inną odzież – kurtki, bluzy). Jednak rozmiarówka kamizelek, ostrzegawczych rozpoczyna się od rozmiaru S i kończy na XXXL. Dostępne są także kamizelki odblaskowe dla dzieci, nawet w rozmiarach dla przedszkolaków.

Kamizelki można prać, ale ilość cyklów prania jest ograniczona. Producenci najczęściej podają ile razy kamizelka może być wrzucana do pralki – zazwyczaj jest to około 20, 30 cykli.

Podstawowe modele kamizelek ostrzegawczych zapina się na rzepy. Modele droższe zapinane są na suwak. W droższych kamizelkach odblaskowych naszyte są też zazwyczaj kieszenie. Tkanina jest wykonana z materiału o większej gramatury. Dodatkowo tego typu kamizelka odblaskowa często ma miejsce na schowanie identyfikatora lub przyczepienie np. kluczy.

Kamizelki odblaskowe wykorzystywane są nie tylko w pracy. Warto je mieć w samochodzie – w wielu krajach są obowiązkowym wyposażeniem pojazdu (kamizelka odblaskowa dla każdej osoby podróżującej autem). Z kamizelek odblaskowych korzystają rowerzyści i piesi, by być lepiej widocznym na drodze.

Zastępstwem dla kamizelek odblaskowych mogą być szelki ostrzegawcze nakładane na ubranie. To nieco droższe rozwiązanie, ale w wielu sytuacjach wygodniejsze, bo szelki ściśle dolegają do ciała.