Opublikowano

Obuwie do pracy – jaki rodzaj podnoska?


Jaka jest różnica między stalowym a kompozytowym podnoskiem? To jedno z najczęściej zadawanych pytań przy kupowaniu butów roboczych.

Wybierając obuwie robocze, trzeba zwrócić uwagę na dwa podstawowe kryteria. Po pierwsze, by but był dobrze dopasowany do nogi i był wygodny. Po drugie, by był bezpieczny i stanowił ochronę dla użytkownika właściwą do warunków, w jakich praca jest wykonywana. Jednym z najważniejszych elementów obuwia bezpiecznego jest podnosek. To ta część buta, która znajduje się z przodu i nad palcami. Jest ukryta pod zewnętrzną warstwą (tkaniną lub skorą). Stanowi wzmocnienie, chroniąc przednią część stopy przed urazami spowodowanymi zmiażdżeniem i uderzeniem. Najczęściej wytrzymuje nacisk do 200 J (dżuli). Podnosek może więc uchronić palce przed urazem spowodowanym upuszczeniem ciężkiego przedmiotu: palety z towarem, młotka, kruszącego się betonu itp. Ochronić też może przed najechaniem na stopę, np. wózkiem widłowym.
Podnosek jest ważnym elementem obuwia podnoszącym ich ochronę. Powinien być w butach do pracy na: budowie, pracach magazynowych, w kopalniach, warsztatach samochodowych, fabrykach, rolnictwie i wielu innych branżach.

Trampki z podnoskiem


Podnoski montuje się w każdym rodzaju obuwia roboczego: sandałach, półbutach, trzewikach, kaloszach, a nawet trampkach czy butach w stylu sportowym. Podstawową wadą podnosków jest ich ciężar. Ponadto usztywniają one mocno przednią część buta, a przy niskich temperaturach stal bardzo szybko absorbuje zimno, co jest bardzo niekomfortowe dla użytkownika. Między innymi ze względu na wagę producenci oferują w miejsce podnosków stalowych, podnoski z kompozytu – trwałego tworzywa sztucznego, które jest znacznie lżejsze od stali. Niekiedy w droższych modelach obuwia stosuje się podnoski aluminiowe. Najczęściej łączone są ze specjalnymi membranami poprawiającymi wentylację i oddychalność butów.
W kompozytowy podnosek najczęściej wyposażone są nieco droższe modele butów roboczych. Zazwyczaj są one tez lepszej jakości, odznaczają się większą trwałością i komfortem użytkowania. Nie zawsze więc opłaca się kupować tanie obuwie robocze, bo w trudnych warunkach pracy szybko się ono zużyje.
Najczęściej producenci obuwia roboczego decydują się na wprowadzanie wariantów w oferowanych modelach. Oznacza to, że jeden model trzewika może być wyposażony w podnosek stalowy, kompozytowy lub w ogóle go nie posiadać. Warto też zapamiętać, że byty w kategorii OB będą bez podnoska, natomiast w pozostałych kategoriach (od S1 do S5) podnosek muszą posiadać.

Bezpieczne buty robocze wyposażone z podnosek