Opublikowano

Co oznaczają kolory kasków i jak czytać datę ważności?

W poprzednim artykule pisaliśmy o tym jak kupować, czym się od siebie różnią i na co zwrócić uwagę przy doborze kasków dla pracowników. Dziś dowiesz się co oznaczają kolory oraz jak czytać datę ważności kasków.

Aktualna data ważności kasków = bezpieczeństwo

Kask, a mówiąc poprawnie hełm ochronny, jak większość środków ochrony indywidualnej ma określoną datę ważności. To bardzo ważne, by ją kontrolować i nie chodzi tu o uniknięcie kłopotów podczas kontroli, ale przede wszystkim o bezpieczeństwo. Hełm jest podstawowym elementem stroju, który dba o bezpieczeństwo pracowników, dlatego musi on spełniać rygorystyczne normy. W razie wypadku musi sprostać zadaniom do których został stworzony, a więc przyjąć na siebie siłę uderzenie, chroniąc głowę pracownika. Stary kask lub hełm już uszkodzony traci swoje właściwości i nie zapewni wystarczającego poziomu bezpieczeństwa w sytuacji kryzysowej. Każde uszkodzenie hełmów zarówno, gdy dotyczy więźby, jak i skorupy dyskwalifikuje – taki hełm należy wycofać z użytkowania.

Na każdej skorupie wybita jest data produkcji kasku. Zazwyczaj jest to strzałka wskazująca miesiąc oraz dwie ostatnie cyfry roku. Zdarza się, że data wybita jest w formie tabelki. Datę należy czytać zgodnie z instrukcją obsługi dołączonej do hełmu ponieważ producenci mają różne zasady udzielania ważności. Najczęściej ważność udzielana jest na 2, 3, 5 lub nawet 7 lat – ale uwaga! Często producenci dają ważność kaskom np. na trzy lata od momentu pierwszego użycia, mimo, że ważność kasku ma pięć lat. Ten dodatkowy okres to czas dany przez producentów, którzy są świadomi, że po wyprodukowaniu hełm może być magazynowany w hurtowniach i sklepach.

Zapamiętajcie, data na hełmie, to data produkcji. Od tej daty lub od daty pierwszego użycia naliczany jest okres ważności hełmu, który nie może trwać dłużej niż określił to producent.

Data produkcji hełmu ochronnego

Co oznaczają kolory kasków ochronnych?

Zwyczaj używania hełmów w danym kolorze przez określoną grupę pracowników nie jest stałą, którą regulują przepisy i na budowach, magazynach, lub zakładach produkcyjnych bywa z tym różnie – między innymi dlatego, że w różnych krajach są inne zwyczaje.

Najczęściej jednak zasady wyglądają tak:

Kask biały – przeznaczony najczęściej dla inwestorów, kierowników budowy, inżynierów ale też często w białych kaskach poruszają się goście.

Kask niebieski – najczęściej wykorzystywany przez pracowników firm podwykonawczych zatrudnionych przez głównego wykonawcę.

Kask żółty – kolor przeznaczony dla pracowników fizycznych

Kask zielony – najczęściej noszą go pracownicy i inspektorzy BHP

Kask pomarańczowy – kolor dla geodetów

Kask czerwony – najczęściej wykorzystywane przez praktykantów, zdarza się, że w czerwonych kaskach chodzą także goście.

 

Kolor kasku – hełmu ochronnego mówi o funkcji pracownika.