Opublikowano

Obuwie do pracy – jaki rodzaj podnoska?


Jaka jest różnica między stalowym a kompozytowym podnoskiem? To jedno z najczęściej zadawanych pytań przy kupowaniu butów roboczych.

Wybierając obuwie robocze, trzeba zwrócić uwagę na dwa podstawowe kryteria. Po pierwsze, by but był dobrze dopasowany do nogi i był wygodny. Po drugie, by był bezpieczny i stanowił ochronę dla użytkownika właściwą do warunków, w jakich praca jest wykonywana. Jednym z najważniejszych elementów obuwia bezpiecznego jest podnosek. To ta część buta, która znajduje się z przodu i nad palcami. Jest ukryta pod zewnętrzną warstwą (tkaniną lub skorą). Stanowi wzmocnienie, chroniąc przednią część stopy przed urazami spowodowanymi zmiażdżeniem i uderzeniem. Najczęściej wytrzymuje nacisk do 200 J (dżuli). Podnosek może więc uchronić palce przed urazem spowodowanym upuszczeniem ciężkiego przedmiotu: palety z towarem, młotka, kruszącego się betonu itp. Ochronić też może przed najechaniem na stopę, np. wózkiem widłowym.
Podnosek jest ważnym elementem obuwia podnoszącym ich ochronę. Powinien być w butach do pracy na: budowie, pracach magazynowych, w kopalniach, warsztatach samochodowych, fabrykach, rolnictwie i wielu innych branżach.

Trampki z podnoskiem


Podnoski montuje się w każdym rodzaju obuwia roboczego: sandałach, półbutach, trzewikach, kaloszach, a nawet trampkach czy butach w stylu sportowym. Podstawową wadą podnosków jest ich ciężar. Ponadto usztywniają one mocno przednią część buta, a przy niskich temperaturach stal bardzo szybko absorbuje zimno, co jest bardzo niekomfortowe dla użytkownika. Między innymi ze względu na wagę producenci oferują w miejsce podnosków stalowych, podnoski z kompozytu – trwałego tworzywa sztucznego, które jest znacznie lżejsze od stali. Niekiedy w droższych modelach obuwia stosuje się podnoski aluminiowe. Najczęściej łączone są ze specjalnymi membranami poprawiającymi wentylację i oddychalność butów.
W kompozytowy podnosek najczęściej wyposażone są nieco droższe modele butów roboczych. Zazwyczaj są one tez lepszej jakości, odznaczają się większą trwałością i komfortem użytkowania. Nie zawsze więc opłaca się kupować tanie obuwie robocze, bo w trudnych warunkach pracy szybko się ono zużyje.
Najczęściej producenci obuwia roboczego decydują się na wprowadzanie wariantów w oferowanych modelach. Oznacza to, że jeden model trzewika może być wyposażony w podnosek stalowy, kompozytowy lub w ogóle go nie posiadać. Warto też zapamiętać, że byty w kategorii OB będą bez podnoska, natomiast w pozostałych kategoriach (od S1 do S5) podnosek muszą posiadać.

Bezpieczne buty robocze wyposażone z podnosek
Opublikowano

Rękawice nitrylowe, lateksowe czy winylowe – które najlepsze

Jednorazowe rękawice ochronne znajdują zastosowanie w bardzo wielu branżach -­ od medycyny, weterynarii, kosmetyki po mechanikę, pracę w serwisach i warsztatach. Ze względu na tworzywo, z którego są zrobione dzielą się na: lateksowe, nitrylowe, winylowe. Które rękawice wybrać, by dobrze chroniły dłoń, były wygodne i odpowiednie do danych warunków pracy?

Dobrze dobrane rękawice jednorazowe chronią dłoń i pomagają w pracy. Można je kupić w naszym sklepie internetowym jednorazowebhp.pl

Uniwersalne nitrylowe

Rękawice nitrylowe to obecnie najbardziej uniwersalne, a co za tym idzie najchętniej kupowane rękawice. Wypierają one rękawice lateksowe, które przez lata były jedynym dostępnym rozwiązaniem. Nitrylowe powstają z gumowanego tworzywa syntetycznego. Są trwalsze od rękawic lateksowych (trudniej je przedziurawić) i bardziej odporne na różne substancje chemiczne: tłuszcze, farby, smary, a nawet na rozpuszczalniki. Są elastyczne i dobrze przylegają do dłoni. Co istotne – nie uczulają tak, jak lateks. Ze względu na swoje właściwości mają bardzo szerokie zastosowanie. Warto je wybrać między innymi do: warsztatów i serwisów, prac gospodarczych, prac w przemyśle spożywczym, medycynie, weterynarii, kosmetyce, lakierniach, produkcji, drukarni itp.  

Lateks wciąż popularny

Rękawice lateksowe to najbardziej klasyczne rozwiązanie chroniące dłonie. Dobre właściwości rękawic nitrylowych nie oznaczają, że lateksowe odeszły do lamusa. Przede wszystkim są one bardziej rozciągliwe i elastyczne, dzięki czemu lepiej dolegają do dłoni. Są wykonane z naturalnych tworzyw (kauczuku), a więc są biodegradowalne – znacznie szybciej rozkładają się niż sztuczny nitryl. Mogę też być dość cienkie, zapewniając bardzo dobre czucie w trakcie wykonywania precyzyjnych pracach manualnych. Niestety w kontakcie z tłuszczami i rozpuszczalnikami potrafią się szybko zniszczyć, dlatego niewskazane jest, by używać ich tam, gdzie mamy kontakt z farbami, kosmetykami na bazie tłuszczy, czy środkami chemicznymi – w tym wykorzystywanymi do sprzątania. Lateks uczula, dlatego niewskazany jest dla osób wrażliwych na tę substancję.

A może winylowe…

Najmniej popularne są rękawice winylowe, ale także i one mają zalety. Winyl (tworzywo PVC) jest najmniej elastyczny z całej trójki. To może być zaletą, bo nie zawsze użytkownikom zależy na ścisłym doleganiu rękawic do dłoni. Łatwo się je zakłada i zdejmuje. Trzeba jednak pamiętać o dobrym dobraniu rozmiaru, by rękawice winylowe nie zsuwały się z dłoni. Rękawice winylowe stanowią dobrą ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. Są bardziej odporne na tłuszcze niż rękawice lateksowe. Uszkodzić je mogą jednak rozpuszczalniki.

Pudrowe, bezpudrowe

Współczesne rękawice posiadają różnego rodzaju substancję pokrywającą ich wewnętrzną część. Najczęściej jest to puder – rodzaj talku, który ułatwia zakładanie i zdejmowanie rękawic, a także wchłania pot. Puder może jednak powodować uczulenia oraz zostawia ślad na rękach. Dlatego na runku oprócz rękawic pudrowych są także bezpudrowe. Alternatywą dla pudru może być specjalny kolagen -dermogel, który umieszczony jest od wewnątrz rękawicy. Przy stosowaniu takich rękawic dłoń mniej podrażnia się, jest bardziej nawilżona i nieco mniej się poci.

Warto też zwrócić uwagę, że producenci oferują rękawice jednorazowe w przeróżnych kolorach – od białych i cielistych poprzez bardzo popularne niebieskie, zielone, różowe czy czarne. Ponadto rękawice często mają wzmocnienia lub strukturę w miejscach chwytnych, np. na palcach. Rękawice chropowate czy z wypustkami pomagają w chwytaniu śliskich przedmiotów.

Pamiętajmy, że rękawice jednorazowe po każdym zdjęciu z dłoni należy wyrzucić. Jeśli dłoń narażona będzie na kontakt z silnymi substancjami szkodliwymi, to używajmy rękawic specjalistycznych, z odpowiedniej  grubości i mieszanki gumy zapewniającej bezpieczeństwo.

Różne rodzaje rękawic jednorazowych znajdziecie państwo w naszym sklepie internetowym www.jednorazowebhp.pl

Rękawice dostępne są w rożnych kolorach, najmodniejsze są różowe lub czarne.

Opublikowano

Odblaskowe, ostrzegawcze – kamizelka poprawia bezpieczeństwo

Tanie, wygodne, doskonale widoczne z daleka. Myślisz, że o kamizelkach odblaskowych wiesz wszystko? Przeczytaj nasze tekst i zweryfikuj swoją wiedzę o  kamizelkach ostrzegawczych.

Kamizelki odblaskowe uszyte są z poliestru w jaskrawych, często fluorescencyjnych barwach. Najczęściej żółte lub pomarańczowe. Lecz zdarzają się kamizelki zielone, niebieskie czy fioletowe. Wersje letnie mogą być wykonane z siateczki, która dobrze przepuszcza powietrze, ale jest mało trwała i nie najlepiej wyglądają na niej nadruki. Po pewnym czasie siateczka „flaczeje” i kamizelka wygląda bardzo nieestetycznie. Na kamizelkach ostrzegawczych najważniejsze są pasy odblaskowe. Wykonuje się je ze specjalnej tkaniny naszyte na kamizelkę. Pasy zapewniają widoczność pracownika w różnych warunkach oświetleniowych i pogodowych.

Kamizelki z nadrukiem

Nadruki na kamizelkach odblaskowych to już standard. Najczęściej nadrukiem jest logo firmy, ale wiele zamawiających wymaga, by na plecach umieszczać napis z funkcją pracownika, np.: kierownik, operator koparki, nadzór itd. Drugi nadruk, np. logo firmy umieszcza się na klatce piersiowej. Nadruki na kamizelkach odblaskowych wykonywać można metodą sublimacji lub z filii flex.

Kamizelki odblaskowe można zaklasyfikować do 1 lub 2 klasy widzialności. Klasa pierwsza zakłada, że kamizelka będzie wykorzystywana na terenie, gdzie prędkość poruszających się pojazdów nie przekraczać będzie 30 km/h, a więc np. na hali magazynowej, gdzie poruszają się wózki widłowe.  Klasa 2 zwiększa prędkość do 60 km/h. Kamizelki odblaskowe powinny spełniać wymagania normy PN-EN ISO 20471:2013-07.

Nadruki na kamizelkach wykonuje się przy użyciu prasy.

Kamizelki do pracy i nie tylko

Najczęściej stosuje się kamizelki w rozmiarze XL, który uznawany jest za uniwersalny (warto pamiętać, że kamizelkę zakładamy na inną odzież – kurtki, bluzy). Jednak rozmiarówka kamizelek, ostrzegawczych rozpoczyna się od rozmiaru S i kończy na XXXL. Dostępne są także kamizelki odblaskowe dla dzieci, nawet w rozmiarach dla przedszkolaków.

Kamizelki można prać, ale ilość cyklów prania jest ograniczona. Producenci najczęściej podają ile razy kamizelka może być wrzucana do pralki – zazwyczaj jest to około 20, 30 cykli.

Podstawowe modele kamizelek ostrzegawczych zapina się na rzepy. Modele droższe zapinane są na suwak. W droższych kamizelkach odblaskowych naszyte są też zazwyczaj kieszenie. Tkanina jest wykonana z materiału o większej gramatury. Dodatkowo tego typu kamizelka odblaskowa często ma miejsce na schowanie identyfikatora lub przyczepienie np. kluczy.

Kamizelki odblaskowe wykorzystywane są nie tylko w pracy. Warto je mieć w samochodzie – w wielu krajach są obowiązkowym wyposażeniem pojazdu (kamizelka odblaskowa dla każdej osoby podróżującej autem). Z kamizelek odblaskowych korzystają rowerzyści i piesi, by być lepiej widocznym na drodze.

Zastępstwem dla kamizelek odblaskowych mogą być szelki ostrzegawcze nakładane na ubranie. To nieco droższe rozwiązanie, ale w wielu sytuacjach wygodniejsze, bo szelki ściśle dolegają do ciała.

Opublikowano

Nadruki na odzieży roboczej. Co trzeba wiedzieć przed złożeniem zamówienia?

Sitodruk, haft, nadruk z folii flex czy sublimacja? Jak wykonać nadruk na kamizelce odblaskowej, a jak napisy na koszulkach? Dlaczego należy personalizować odzież roboczą ? W tym artykule przedstawimy zalety i wady różnych rozwiązań służących do wykonywania nadruków na odzieży.

Logo i napis na koszulce

Niemal każda firma, której zależy na dobrym wizerunku chce, aby reprezentujący ją pracownicy wyglądali dobrze. Odpowiedni strój – zgodny z zasadami BHP dla danego stanowiska pracy to jednak nie wszystko. Warto zadbać o identyfikację wizualną, a więc: napisy lub logo na ubraniach, które wyróżnią pracowników jednej firmy spośród innych osób. Nadruki na odzieży wykonuje się także, by przyporządkować konkretny strój do jednej osoby. Bardzo często wykonuje się napisy na koszulkach od wewnętrznej strony z imieniem i nazwiskiem właściciela. Jest to potrzebne np.: w sytuacjach, gdy firma korzysta z usług pralniczych, by uniknąć pomylenia ubrań pracowników. Nadruki na odzieży BHP robi się także by wyróżnić funkcję pracownika. Dla przykładu, na placu budowy napisami na kamizelkach można oznaczyć kierownika budowy, czy inspektora BHP. Napisy na koszulkach mogą wyróżnić np.: ratownika medycznego lub przewodnika.

Nadruk z folli flex

Nadruki z folii flex

Najczęściej loguje się właśnie koszulki oraz kamizelki odblaskowe. Z reguły w takiej sytuacji wystarczy nadruk z folii flex. Jest on trwały i tani. Wykonuje się szybko. Wystarczy uzgodnić z wykonawcą rozmiar i czcionkę, a następnie firma wykonuje nadruki wycinając je na ploterze i wygrzewając na ubraniu przy użyciu prasy termozgrzewalnej. Cena jest uzależniona od wielkości nadruku oraz ilości kolorów użytych do wykonania napisu lub loga. W przypadku bardziej skomplikowanych wzorów z reguły klient wysyła plik z obrazkiem, który ma zdobić ubranie. Ciekawym rozwiązaniem jest folia odblaskowa, która bardzo dobrze nadaje się do wykonywania nadruków na odzieży pełniącej funkcję ostrzegawczą. Nadruki z folii można wykonywać także na czapkach, ubraniach roboczych, kurtkach, bluzach.

Nadruki na kamizelkach utrwala się przy użyciu prasy.

Haft jest najładniejszy

Haft najczęściej wykonuje się na odzieży polarowej – tu folia flex się nie sprawdzi. Poza tym haft jest trwalszym rozwiązaniem, ale i droższym. Logo lub napis haftowany wygląda ładniej i wykorzystywany jest, gdy zależy, aby pracownicy wyglądali elegancko. Haft, tak jak i nadruki często wykonuje się na kieszonkach, umieszczonych na klatce piersiowej. Warto pamiętać, że w przypadku odzieży szytej haft powinien być umieszczony na kieszonkach jeszcze przed ich doszyciem do ubrania. Z tego powodu na ten rodzaj usługi trzeba się zdecydować przy składaniu zamówienia, bo później może okazać się to niemożliwe.  Haft wykonać można właściwie na każdym rodzaju ubrania roboczego, nie zawsze wygląda on jednak ładnie na odzieży poliestrowej takiej jak koszulki czy kamizelki odblaskowe.

Sitodruk przy dużych ilościach

Sitodruk to nieco rzadziej używana obecnie technika wykonywania nadruków na odzieży. Najczęściej służy do zdobienia dużych ilości, np. koszulek. Po wykonaniu matrycy czas wykonywania zdobienia jest szybki i zautomatyzowany. W przypadku zdobienia ubrań haftem lub sitodrukiem firmy często pobierają dodatkową opłatę za wykonanie matrycy lub programu. To znacznie podnosi koszt i w przypadku wykonywania niewielkiej ilości ubrań jest nieopłacalne.

Sublimacja najlepsza do zdjęć

Nadruki wykonane metodą sublimacji znajdą swoje zastosowanie tam, gdzie nadruk jest skomplikowany i wielokolorowy, jak np. zdjęcia. Ta metoda polega na wydrukowaniu na specjalnej drukarce wzoru na papierze termicznym. Nadruk przy użyciu prasy przenoszony jest na ubranie. To rozwiązanie jest trwałe i wygląda ładnie, ale przeznaczone jest jedynie do tkanin poliestrowych. Sublimacja to najtańsza metoda znakowania odzieży. Warto jednak pamiętać, że na jaskrawym kolorze, jak np. kamizelka ostrzegawcza termotransfer nie zawsze będzie wyglądał dobrze. Kolory mogą się ze sobą mieszać (jeśli na żółtej kamizelce zrobimy nadruk niebieski – kolory połączą się w kolor zielony), a efekt będzie daleki od zamierzonego. Przy sublimacji nie uzyskamy koloru białego.

Na zdjęciu widać nadruk na piersi wykonany z folii flex, natomiast nadruk na rękawie wykonano metodą sublimacji.

Warto też wspomnieć o zwykłej folii samoprzylepnej, którą po wycięciu wzoru na ploterze można naklejać na hełmy ochronne. W ten sposób oznacza się hełm logiem lub nazwą firmy, albo imieniem, nazwiskiem i funkcją pracownika. Niektóre hełmy mają specjalne przetłoczenia na skorupach, by loga i napisy prezentowały się lepiej.

Personalizacja odzieży to szerokie zagadnienie. Warto przed złożeniem zamówienia omówić z wykonawcą czego oczekujemy. Dobre firmy podpowiedzą jaką technikę zdobienia odzieży wybrać w danej sytuacji.

Opublikowano

Co oznaczają kolory kasków i jak czytać datę ważności?

W poprzednim artykule pisaliśmy o tym jak kupować, czym się od siebie różnią i na co zwrócić uwagę przy doborze kasków dla pracowników. Dziś dowiesz się co oznaczają kolory oraz jak czytać datę ważności kasków.

Aktualna data ważności kasków = bezpieczeństwo

Kask, a mówiąc poprawnie hełm ochronny, jak większość środków ochrony indywidualnej ma określoną datę ważności. To bardzo ważne, by ją kontrolować i nie chodzi tu o uniknięcie kłopotów podczas kontroli, ale przede wszystkim o bezpieczeństwo. Hełm jest podstawowym elementem stroju, który dba o bezpieczeństwo pracowników, dlatego musi on spełniać rygorystyczne normy. W razie wypadku musi sprostać zadaniom do których został stworzony, a więc przyjąć na siebie siłę uderzenie, chroniąc głowę pracownika. Stary kask lub hełm już uszkodzony traci swoje właściwości i nie zapewni wystarczającego poziomu bezpieczeństwa w sytuacji kryzysowej. Każde uszkodzenie hełmów zarówno, gdy dotyczy więźby, jak i skorupy dyskwalifikuje – taki hełm należy wycofać z użytkowania.

Na każdej skorupie wybita jest data produkcji kasku. Zazwyczaj jest to strzałka wskazująca miesiąc oraz dwie ostatnie cyfry roku. Zdarza się, że data wybita jest w formie tabelki. Datę należy czytać zgodnie z instrukcją obsługi dołączonej do hełmu ponieważ producenci mają różne zasady udzielania ważności. Najczęściej ważność udzielana jest na 2, 3, 5 lub nawet 7 lat – ale uwaga! Często producenci dają ważność kaskom np. na trzy lata od momentu pierwszego użycia, mimo, że ważność kasku ma pięć lat. Ten dodatkowy okres to czas dany przez producentów, którzy są świadomi, że po wyprodukowaniu hełm może być magazynowany w hurtowniach i sklepach.

Zapamiętajcie, data na hełmie, to data produkcji. Od tej daty lub od daty pierwszego użycia naliczany jest okres ważności hełmu, który nie może trwać dłużej niż określił to producent.

Data produkcji hełmu ochronnego

Co oznaczają kolory kasków ochronnych?

Zwyczaj używania hełmów w danym kolorze przez określoną grupę pracowników nie jest stałą, którą regulują przepisy i na budowach, magazynach, lub zakładach produkcyjnych bywa z tym różnie – między innymi dlatego, że w różnych krajach są inne zwyczaje.

Najczęściej jednak zasady wyglądają tak:

Kask biały – przeznaczony najczęściej dla inwestorów, kierowników budowy, inżynierów ale też często w białych kaskach poruszają się goście.

Kask niebieski – najczęściej wykorzystywany przez pracowników firm podwykonawczych zatrudnionych przez głównego wykonawcę.

Kask żółty – kolor przeznaczony dla pracowników fizycznych

Kask zielony – najczęściej noszą go pracownicy i inspektorzy BHP

Kask pomarańczowy – kolor dla geodetów

Kask czerwony – najczęściej wykorzystywane przez praktykantów, zdarza się, że w czerwonych kaskach chodzą także goście.

 

Kolor kasku – hełmu ochronnego mówi o funkcji pracownika.

 

Opublikowano

Chroń głowę, czyli jak kupić kask, hełm ochronny

Wśród dostępnych na rynku hełmów ochronnych jest bardzo wiele różnic, nie tylko cenowych. Co trzeba wiedzieć by dobrze dobrać kask dla pracownika? Jakie właściwości powinien mieć hełm chroniący głowę? Z czego wykonany? Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się jak kupić odpowiedni hełm ochronny.

Choć potocznie mówi się o nim kask, to wyjaśnijmy od razu, że w rozumieniu polskich przepisów do ochrony głowy służą hełmy ochronne, na ich temat przeczytać można w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki z 21 grudnia 2005 r. w sprawie zasadniczych wymagań dla środków ochrony indywidualnej. Warto też wiedzieć, że sprzedawane w Polsce hełmy będące środkiem ochrony indywidualnej pracowników muszą spełniać normę EN397. Natomiast kaskiem nazwiemy ochraniacze głowy np. dla: kolarzy, narciarzy, wspinaczy.

Skorupa ochroni głowę

Skorupa i więźba, to dwie podstawowe części z których zbudowany jest hełm. Decydując się na zakup kasku trzeba określić w jakich warunkach będzie on używany – na zewnątrz czy w pomieszczeniach, w jakich temperaturach, w jakich warunkach i jak często (miejsca gdzie jest konieczność noszenia hełmów wskazują przepisy, np.: stocznie, place budowy, prace rozbiórkowe, hale produkcyjne i wiele innych)? Odpowiadając na te pytania już na pierwszy rzut oka widać, czy skorupa będzie nam odpowiadać ponieważ może posiadać: otwory wentylacyjne, daszek przeciwsłoneczny, rynienki na odprowadzanie wody deszczowej lub uchwyty do mocowania dodatkowych akcesoriów, choćby latarki czołowej, maski czy nauszników. Skorupy najczęściej budowane są z tworzywa HDPE lub ABS. ABS jest droższym materiałem, ale zapewnia dużą wytrzymałość i odporność na uderzenia. Zazwyczaj produkty z tworzywa ABS wyglądają też ładniej, są bardziej błyszczące. Dzięki swoim właściwościom hełmy a ABS są lżejsze, bo potrzeba mniej plastiku, by zapewnić odpowiednią jakość hełmu – ścianki w hełmach z ABS są cieńsze. Tworzywo HDPE jest tańsze, hełmy z tego materiału będą cięższe i grubsze. Ochronią głowę jednak równie dobrze co te wykonane z ABS. Poza tym zaletą HDPE jest bardzo dobra absorpcja wstrząsów podczas uderzenia.

Więźba

Więźba w hełmach ochronnych to połączone ze sobą paski przymocowane do czaszy od wnętrza, które nakłada się na głowę. To wbrew pozorom bardzo istotny element hełmów chroniących głowę. Pasek okalający głowę może mieć różne rodzaje regulacji, np. klamerki, suwaki, pokrętła. Te ostatnie są zdecydowanie najlepsze, bo najtrafniej można w nich dopasować długość paska. Elementy więźby mogą być wykonane z pasków z tworzywa sztucznego lub taniny. W droższych modelach paski wykończone mogą być miękkimi elementami, które pozwalają na wielogodzinną pracę w hełmie. Często też w przedniej części paska znajduje się napotnik. Niektóry modele kasków dają możliwość takiego mocowania więźby, by móc założyć kask tyłem, co przydaje się przy wykonywaniu niektórych prac, choćby fotografowania. Warto też sprawdzić, czy więźba ma możliwość regulacji głębokości – takie dopasowanie sprawi, że hełm jeszcze lepiej będzie trzymał się na głowie. Za dodatkowe trzymanie hełmu odpowiadać może także pasek podbródkowy, który występuje przy niektórych hełmach, lub który może być kupiony osobno.

Najtańsze hełmy dostępne są już w cenach za kilkanaście złotych. Najdroższe potrafią kosztować ponad 100 zł. Na cenę ma wpływ między innymi marka producenta, np.: 3M, JSP. Wybierając hełm warto zwrócić uwagę, jakie akcesoria, które można do niego zamontować, a także czy da się na nim umieścić nadruk – logo firmy lub imię i nazwisko właściciela.

W następny artykule napiszemy jakie znaczenie mają kolory hełmów ochronnych oraz jak sprawdzić datę ważności hełmu.

Dobór odpowiedniego hełmu ochronnego ma ogromne znaczenie dla pracowników.

Opublikowano

Obuwie BHP, czyli jak dobrać buty robocze

Ten artykuł pomoże w temacie doboru butów roboczych. Opisaliśmy najważniejsze cechy współczesnego obuwia BHP. Odpowiemy też na pytanie jak dobrze kupić buty w sklepie internetowym. W kolejnych artykułach przedstawimy normy i kategorie obuwie roboczego.

Bezpieczeństwo i wygoda

Buty do pracy, to bardzo ważne zagadnienie dotyczące środków ochrony indywidualnej. Pracownicy spędzają w nich wiele godzin. Od prawidłowego doboru zależy komfort pracy, zmęczenie a co najważniejsze bezpieczeństwo pracowników.

Współczesne buty robocze naszpikowane są nowoczesnymi technologiami, często zaczerpniętymi z obuwia sportowego czy trekkingowego. Anatomiczne wkładki, materiał pochłaniający drgania oraz wilgoć to już w większości modeli standard. Zresztą bardzo często obuwie robocze z wyglądu nie różni się od butów sportowych, trekkingowych czy nawet popularnych trampków. Diabeł tkwi jednak w szczegółach.

Warto zaznaczyć, że obuwie robocze dotyczy właściwie wszystkich rodzajów butów: klapków, sandałów, półbutów, trzewików, kaloszy. Wszystkie one spełniać mogą rozmaite wymogi BHP ponieważ do tego są projektowane.

Podnoski i wkładki

Najczęściej spotykanym zabezpieczeniem przed urazami w obuwiu roboczym są wzmocnione podnoski chroniące palce stóp przed urazami mechanicznymi – najechaniem wózkiem lub upuszczeniem na stopy ciężkiego przedmiotu, np.: cegły. W tańszych modelach podnoski są metalowe, dobrze chronią palce ale są cięższe od podnosków kompozytowych. Równie istotnym elementem dbającym o bezpieczeństwo pracowników są wkładki antyprzebiciowe. Umieszczone w podeszwie zabezpieczają stopy przed przebiciem ostrym przedmiotem. Tu także mamy wersje metalową i lżejszą, wykonaną z wytrzymałego Kevlar-u. Należy przy okazji wspomnieć o butach metal free, których stosowanie konieczne jest np. na niektórych liniach produkcyjnych. To między innymi w takim obuwiu zastosowanie znajdą podnoski i wkładki z zamienników metalu

Wkładki zabezpieczają stopy przed przebiciem podeszwy

Podeszwa i cholewka

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Choćby na podeszwy, które mogą mieć szereg cech zupełnie nieistotnych przy zakupie klasycznych butów. Mogą być antystatyczne, wykonane z materiałów, które nie brudzą powierzchni, a przede wszystkim antypoślizgowe: odporne na smary, oleje, benzyny także pod takim kątem, że nie będą rozpuszczać się w kontakcie z chemikaliami. Agresywny bieżnik pomoże podczas pracy w terenie, gładki sprawdzi lepiej w pracy w magazynie. Podeszwa absorbująca drgania przyda się w każdej sytuacji ponieważ nogi mniej się męczą.

Osobne zagadnienie to cholewka. Najlepiej jeśli będzie skórzana. Gdy skóra jest dwoinowa, to cholewka będzie zamszowa. Natomiast skóra licowa jest gładka, a co za tym idzie, łatwa w utrzymaniu czystości. Oczywiści warto zwrócić uwagę na wzmocnienia, np. przy palcach oraz przeszycia, które mogą sprawić, że obuwie będzie trwalsze. Cholewki często wyposażane są w odblaski zapewniające lepszą widoczność pracownika. W butach wykonanych z tworzyw sztucznych często stosowane są specjalistyczne membrany, odpowiedzialne za przepływ powietrza i wilgoci. Nie zapominajmy też o kolorach, np. buty białe niemal zawsze wykorzystywane są przez branże medyczną lub spożywczą.

Ciekawym rozwiązaniem w niektórych firmach może okazać się zakup specjalnych nakładek na obuwie, np. takich jak te: https://www.fabryka-bhp.pl/sklep/nakladki-ochronne-na-obuwie-z-metalowym-podnoskiem/

Przednia cześć zabezpiecza palce, tył to gumka. Całość zakłada się na klasyczne obuwie. Takie nakładki wielokrotnego użytku można dawać osobom wizytującym magazyn lub hale produkcyjną, w miejscach gdzie BHP tego wymaga.

W następnym artykule przedstawimy kategorie i normy dotyczące obuwia. Na koniec jeszcze jedna uwaga. Niezależnie od tego jaki rodzaj obuwia wybierzemy, pamiętajmy by dobrze dobrać rozmiar. Jeśli decydujemy się na zakup butów przez internet zmierzmy stopę od dużego palca do pięty i dopytajmy obsługę sklepu czy wybrany numer i model na pewno będzie odpowiedni. Warto też skorzystać z możliwości zwrotu, jeśli mimo wszystko but nie będzie wygodny

Podeszwa klasycznych butów roboczych.